Hayes Athletics

Achieving Excellence, Honoring Tradition

  •                               Fall 2020 OCC Athletic Achievements
           
    CHEERLEADING - OCC SCHOLAR ATHLETE  FAITH EDEN
    GIRLS GOLF - HAYLEY DYE OCC PLAYER OF THE YEAR / FIRST TEAM OCC / FIRST TEAM ALL DISTRICT
    GIRLS GOLF - FAITH EDEN SECOND TEAM OCC AND OCC SCHOLAR ATHLETE
    GIRLS GOLF - LAUREN GIROUARD - HONORABLE MENTION OCC
    GIRLS GOLF - ISABEL CRISSINGER - HONORABLE MENTION OCC
    BOYS GOLF - TEAM 2020 OCC CHAMPIONS 
    BOYS GOLF - MARK SULEK OCC FIRST TEAM
    BOYS GOLF - BRADY GAZAREK FIRST TEAM OCC 
    BOYS GOLF - COLIN BIBLER SECOND TEAM OCC
    BOYS GOLF - TYLER BROWN SECOND TEAM OCC
    BOYS GOLF - BEN MADDEN - SECOND TEAM OCC / OCC SCHOLAR ATHLETE
    GIRLS CROSS COUNTRY - BRYNN MCGRAIL SECOND TEAM OCC / OCC SCHOLAR ATHLETE
    GIRLS CROSS COUNTRY - LEILA BOUZIRI SECOND TEAM OCC
    BOYS CROSS COUNTRY - BLAKE FRISCH OCC FIRST TEAM
    BOYS CROSS COUNTRY - LUKE TODT OCC HONORABLE MENTION
    BOYS CROSS COUNTRY - PADRAIG MUMPER OCC SCHOLAR ATHLETE
    GIRLS TENNIS - OCC FIRST TEAM SOPHIA MIDURA @ FIRST DOUBLES
    GIRLS TENNIS - OCC FIRST TEAM ELIZA RIGGS @ FIRST DOUBLES
    GIRLS TENNIS - OCC SECOND TEAM LILIANNA TOPE @ SECOND SINGLES
    GIRLS TENNIS - OCC THIRD TEAM MEREDITH KELLER @ SECOND DOUBLES
    GIRLS TENNIS - OCC THIRD TEAM CHLOE KANNALLY @ SECOND DOUBLES
    GIRLS TENNIS - OCC SCHOLAR ATHLETE ALENA CLARK
    BOYS SOCCER - OCC FIRST TEAM DYLAN ASHWORTH
    BOYS SOCCER - OCC SECOND TEAM KAI MAYS
    BOYS SOCCER - OCC SPECIAL MENTION ABDUL KAWA
    BOYS SOCCER - OCC HONORABLE MENTION BRIAN WALLACE
    BOYS SOCCER - OCC SCHOLAR ATHLETE DERRICK ZIMMERS
    GIRLS VOLLEYBALL - OCC FIRST TEAM NATALIE DAVIS
    GIRLS VOLLEYBALL - OCC SECOND TEAM ANNA JOHNSON
    GIRLS VOLLEYBALL - OCC HONORABLE MENTION ALLYSON GRAY
    GIRLS VOLLEYBALL - OCC SCHOLAR ATHLETE RACHAEL CREWE
    GIRLS SOCCER - TEAM 2020 OCC CHAMPIONS
    GIRLS SOCCER - BRADD SMILEY OCC COACH OF THE YEAR
    GIRLS SOCCER - OCC FIRST TEAM HANNAH HALSTEAD
    GIRLS SOCCER- OCC FIRST TEAM AVA BRUNS
    GIRLS SOCCER - OCC FIRST TEAM KJ HUDSON 
    GIRLS SOCCER - OCC SECOND TEAM SARA DUDLEY
    GIRLS SOCCER - OCC SECOND TEAM AUBREY GRINER
    GIRLS SOCCER - OCC SECOND TEAM MCKENZIE HAYES
    GIRLS SOCCER - OCC SPECIAL MENTION ALYSSA GRINER
    GIRLS SOCCER - OCC HONORABLE MENTION MADISON GREEN
    GIRLS SOCCER - OCC SCHOLAR ATHLETE ADDISON SALVADOR
    FOOTBALL - OCC FIRST TEAM MATT MCGEATH
    FOOTBALL - OCC SECOND TEAM ORION WARD
    FOOTBALL - OCC SECOND TEAM TY GILLMAN
    FOOTBALL - OCC SPECIAL MENTION XAVIER WEAVER
    FOOTBALL - OCC HONORABLE MENTION MARSHALL KLINGEL
    FOOTBALL - OCC  SCHOLAR ATHLETE JOSHUA KOEHLER
                

     
    Delaware Hayes Athletic Office
    289 Euclid Ave.
    Delaware, OH 43015
    Phone: 740-833-1021
     
     Steve Glesenkamp
    Steve Glesenkamp, Athletic Director
     
     
    Office Staff:
    Heidi Plank, Administrative Assistant
     
     
    Mascot: Pacers
       
                                                                                                                                                                                      Conference:  Capital Division, Ohio Capital Conference                                                                                                                                                         

    Twenty Six Varsity Sports - One Team!

    FALL SPORTS: Cheerleading, Boys and Girls Cross Country, Football, Boys and Girls Golf, Boys and Girls Soccer, Girls Tennis, and Girls Volleyball.
     
    WINTER SPORTS: Cheerleading, Boys and Girls Basketball, Boys and Girls Bowling, Girls Gymnastics, Boys and Girls Swimming and Diving, and Wrestling.
     
      
    SPRING SPORTS:  Baseball, Softball, Boys Tennis, Boys and Girls Track & Field, Boys Volleyball, and Boys and Girls Lacrosse.
     
     
     
     
     
     

Announcements

CLOSE
CLOSE